ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը մայիսի 21-ին հանդիպել է Հայաստանում Իտալիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոյի հետ:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում ստեղծված նոր քաղաքական իրավիճակին առնչվող հարցեր: Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ դեսպանն իր պարտականություններն ստանձնում է Հայաստանի համար պատմական ժամանակաշրջանում, երբ երկիրը գնում է բոլոր ոլորտներում հեղափոխական փոփոխությունների ճանապարհով: Հանձնաժողովի նախագահի գնահատմամբ՝ այս հարցում էական նշանակություն են ունենալու թե՛ Եվրոպական միության եւ թե՛ ԵՄ անդամ առանձին պետությունների հետ երկկողմ հարաբերությունները:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ Նաիրա Զոհրաբյանը հույս է հայտնել, որ Իտալիայի կողմից փաստաթղթի վավերացումը չի ուշանա:
Քննարկվել են Հայաստանում ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները: Դեսպանը նշել է, որ իտալացի բազմաթիվ ներդրողներ պատրաստ են քննարկել լուրջ ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու հարցը: Նա տեղեկացրել է, որ իտալական «Ռենկո» ընկերությունն ակտիվորեն շարունակելու եւ ընդլայնելու է ներդրումային ծրագրերի իրականացումը Հայաստանում, իսկ բազմաթիվ զբոսաշրջային կազմակերպություններ հետաքրքրված են հնագույն պատմություն ու մշակույթ ունեցող երկրով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի զարգացմանը խոչընդոտող այն հիմնախնդիրներին, որոնք նոր քաղաքական իրավիճակում պիտի դառնան ՀՀ-ԵՄ, ինչպես նաեւ ԵՄ առանձին պետությունների հետ համատեղ օրակարգի քննարկման հարցեր:

On May 21, the Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan met with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Italy to Armenia Vincenzo del Monaco.
The sides discussed issues concerning the new political situation in Armenia. Naira Zohrabyan has noted that the Ambassador assumes his duties in a historical period for Armenia, when the country goes through revolutionary way in all spheres. To the Committee Chair’s assessment, in this issue the bilateral relations both with the EU and the EU certain member states will be of essential importance.
Touching upon the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, Naira Zohrabyan expressed hope that the ratification of the document will not delay from Italy.
The possibilities of the implementation of the investment programmes in Armenia were discussed. The Ambassador has noted that numerous Italian investors are ready to discuss the issue of implementing serious investment programmes. He has informed that the Italian Renco Company would actively continue and enlarge the implementation of the investment programmes in Armenia, and many tourism organizations are interested in a country with ancient history and culture.
In the course of the meeting the parties also discussed issues relating to the settlement of Nagorno Karabakh conflict. Both sides referred to the problems impeding the development of Armenia which will become issues of discussion of the joint agenda with the RA-EU, as well as with the EU certain states in the new political situation.