ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը մայիսի 21-ին հանդիպել է Հայաստանում Իտալիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոյի հետ:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում ստեղծված նոր քաղաքական իրավիճակին առնչվող հարցեր: Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ դեսպանն իր պարտականություններն ստանձնում է Հայաստանի համար պատմական ժամանակաշրջանում, երբ երկիրը գնում է բոլոր ոլորտներում հեղափոխական փոփոխությունների ճանապարհով: Հանձնաժողովի նախագահի գնահատմամբ՝ այս հարցում էական նշանակություն են ունենալու թե՛ Եվրոպական միության եւ թե՛ ԵՄ անդամ առանձին պետությունների հետ երկկողմ հարաբերությունները:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ Նաիրա Զոհրաբյանը հույս է հայտնել, որ Իտալիայի կողմից փաստաթղթի վավերացումը չի ուշանա:
Քննարկվել են Հայաստանում ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները: Դեսպանը նշել է, որ իտալացի բազմաթիվ ներդրողներ պատրաստ են քննարկել լուրջ ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու հարցը: Նա տեղեկացրել է, որ իտալական «Ռենկո» ընկերությունն ակտիվորեն շարունակելու եւ ընդլայնելու է ներդրումային ծրագրերի իրականացումը Հայաստանում, իսկ բազմաթիվ զբոսաշրջային կազմակերպություններ հետաքրքրված են հնագույն պատմություն ու մշակույթ ունեցող երկրով:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի զարգացմանը խոչընդոտող այն հիմնախնդիրներին, որոնք նոր քաղաքական իրավիճակում պիտի դառնան ՀՀ-ԵՄ, ինչպես նաեւ ԵՄ առանձին պետությունների հետ համատեղ օրակարգի քննարկման հարցեր:

Посол Италии в РА - в постоянной комиссии НС
21 мая председатель Постоянной комиссии НС по евроинтеграции Н.Зограбян встретилась с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным послом Итальянской Республики в РА Винченцо дель Монако.
Стороны обсудили создавшуюся в Армении политическую ситуацию. Г-жа Зограбян отметила, что посол вступает в должность в исторический для Армении период, когда страна движется по пути революционных перемен во всех сферах. В ее оценке, в данном вопросе существенное значение будут иметь двусторонние отношения как с Евросоюзом, так и с отдельными государствами-членами ЕС.
Обратившись к Соглашению РА – ЕС, Н.Зограбян выразила надежду, что ратификация документа Италией не запоздает.
Обсуждены возможности реализации инвестиционных программ в Армении. Посол отметил, что многочисленные итальянские инвесторы готовы к обсуждению серьезных инновационных программ. Он сообщил, что итальянская компания “Ренко” будет активно продолжать и расширять реализацию инвестиционных программ в Армении, а множество туристических организаций заинтересованы страной, имеющей древнюю историю и культуру.
В ходе встречи стороны обсудили также вопросы урегулирования НК-конфликта. Затронуты препятствующие развитию Армении проблемы, которые в новой политической ситуации должны стать вопросами совместной повестки дня РА-ЕС, а также отдельных государств ЕС.